İmar Kanunu değişiyor

11.04.2013
Yeni imar kanunu önümüzdeki haftalarda meclise geliyor. Yeni Değişiklikler neler !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önümüzdeki haftalarda Meclis’te görüşülecek olan İmar Kanunu’nda değişikliklere gitti. Yeni İmar Kanunu’nda konut satışlarının net metrekareye göre yapılmasından tutun, mimari projede değişiklik yapan müteahhite verilecek cezaya kadar pek çok konuda değişiklik yapılması planlanıyor.
 

 
Ev satışında brüt değil net metrekareye bakılacak Yeni tasarıda apartmanların asansör boşluğu, garaj boşluğu gibi alanlar evin metrekaresi içerisinde gösterilmeyecek. Konuyla ilgili ayrıntıları Ev satışında brüte değil net metrekareye bakılacak başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 

 
Kapı numarası değişmeyecek Finansgündem’de yer alan yazıya göre yine yeni tasarıda konut satış sözleşmesi imzalandıktan sonra müteahhit evin kapı numarasını bile değiştiremeyecek. Projeyle ilgili değişiklik yapan ya da kapı numarasını dahi değiştiren müteahhite para cezası kesilecek.
 

 
Müteahhitlere ceza gelecek Projeyle uyuşmayan dairelerin satışı için internet, gazete reklamı, broşür, maket vs. katalog hazırlayan müteahhitlere de ceza geliyor. Anlayacağınız yeni tasarıda müteahhitler ya da inşaat firmaları sıkı denetim altına alınacak. Müteahitlere sadece para cezası değil 1 yıl yetki belgelerinin iptali gibi cezalar kesilmesi de gündemde. Kapı numarası değişikliğinden dolayı kat mülkiyeti tapusuna geçerken sorunlar yaşanıyordu.
 

 
Kaynak :Tuğba Hacıbayramoğlu 05 Nisan 2013 tarihinde yazdı.Tüm haberler için tıklayınız. İleri >>


Bizden Haberler
29.12.2014 Tapu işlemleri elektronik ortamda yapılabilecek
04.11.2014 Kentsel ranttan kamu da pay alacak
04.11.2014 758 İnşaata Mühür Vuruldu


Emlak Yaşam Haberleri
27.10.2017 iki design group,...
27.10.2017 Yapı Merkezi’nden 3...
26.10.2017 NG Residenceta 4 bin...